Y-İstanbul Kısa Film Yarışmasında Büyük Ödülü Türkiye’den Mama (Anne) İsimli Film Aldı

İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu tarafından İstanbul’un ilk “İslam Dünyası Gençlik Başkenti” seçilmesi kapsamında düzenlenen “Küresel Çözümler İçin Gençliğin Yaratıcılığı” temalı “Y-İstanbul” uluslar arası kısa film yarışmasında ödül alan filmler belli oldu

 

İstanbul merkezli uluslararası bir kuruluş olan ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ülkelerinin gençlik kuruluşlarını ve konseylerini temsil eden İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu (İKGF-Dİ) önerisiyle “İslam Dünyası Gençlik Başkenti” seçilen ilk kent olan İstanbul, uluslar arası kısa film yarışmasına ev sahipliği yaptı. Y-İstanbul Kısa Film Festivali’nin ödülleri 3. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilen kapanış gecesinde sahiplerini buldu.

Türkiye’den Ahmet Bikiç’in filmi Mama (Anne) büyük ödüle layık görüldü. Tataristan’dan Guzel Usmanova’nın yönettiği Believe in Yourself (Kendine İnan) 2.’lik, İspanyol Hernández Torrado Daniel’in Why?  (Niçin?) adlı filmi ise 3.’lük ödülünü aldı. İranlı Soheil Sadeghi’nin filmi Beautiful City (Güzel Şehir) ise özel ödüle layık bulundu.

Tüm dünyadan 1000’e yakın film katıldı

“Y-İstanbul” kısa film yarışmasına katılan genç yönetmenler “mülteciler”, “gençliğin katılımı”, “zoraki aşırılık ve terörizm”, “küreselleşme ve etik güçlükler” gibi konularda kısa film hazırladılar. Yarışmaya aralarında İran, İsveç, Hindistan, Brezilya, Komodor Adaları, Çin Halk Cumhuriyeti, Fransa, İspanya, Kamboçya, Litvanya, Türkiye’nin de bulunduğu 57 ülkeden başvuru yapıldı.

Filmler İKGF-Dİ ve Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği’nin birlikte belirlediği Adrian Tofei, Dzemal Latic, Franzi Zajc, Musa Akgül ve Sevinj Iskandarova’dan oluşan 5 kişilik jüri tarafından değerlendirildi. Finale kalan 10 farklı ülkeden 12 eser 3. Boğaziçi Film Festivali kapsamında ücretsiz olarak Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde seyirciyle buluştu.

Ödül alan filmler İslam Konferansı Gençlik Forumu’nun Youtube ve Facebook kanalında yayınlanıyor.
www.facebook.com/oic.youth
www.youtube.com/OICYouth

 

Filmler ve yönetmenler hakkında:

Mama – Ahmet Bikiç – Türkiye

Bu filmde Ortadoğu’da annesini kaybeden bir çocuğun yetimhane zemine çizdiği resimden esinlenilmiştir. Ortadoğu’da uzun yıllar devam eden savaşlar sayısız ailenin parçalanıp çocukların yetimhanelerde büyümelerine neden olmuştur. Savaş sonrası, korku ve nefret içinde büyüyen çocuklar yaşamları boyunca bu anıları zihinlerinde yaşatırlar.

 

Ahmet Bikiç, 1980 yılında Mardin’de doğdu. Uzun yıllar fotoğrafçılık ve kameramanlık yaptı. Mardin Kent Film Evi kapsamında sinema eğitimi aldı. 2010 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Ve Tasarım Fakültesi İletişim Tasarımı Bölümünü tam burslu okuyarak bitirdi ve aynı üniversitenin Ar-Ge merkezinde çalışmaya başladı. Birçok belgeselde ve kısa filmde yönetmenlik ve görüntü yönetmenliği yaptı. Kişisel ve karma sergiler düzenledi. Halen İstanbul Kültür Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İletişim Tasarımı Modülünde yüksek lisans eğitimine devam ederken belgesel ve kısa film çalışmalarını yürütüyor.

Believe in yourself – Guzel Usmanova – Tataristan

Guzel Usmanova, 1983 yılında Rusya’da doğmuştur. Kazan Devlet Üniversitesi’nde okumuş ve sonra Amerika’da MBA yapmıştır. Selet Foundation firmasının başına geçmiş  ve 5 yıl boyunca direktörlük ve prodsükyonda çalışmaları yapmaktadır.

Why – Hernández Torrado Daniel – İspanya

Bu film, barış ve şiddet karşıtı için kinayeli olarak hazırlanmıştır. Masum terör kurbanlarına hediye olarak ve de herhangi bir bayrak uğruna insan hakları ihlallerinin yapılmasını eleştirmektedir.

Daniel Hernández Torrado, Madrid doğumlu. Pek çok deneyimi var ve kısa filmler çekmiştir. Pek çok ulusal ve uluslararası festivale katılmıştır. Şu ande serbest meslek olarak sinema fotoğrafçılığına devam etmektedir.

Beautiful City – Soheil Sadeghi – İran

Film, yaşadıkları şehir hakkında endişelenen ve onun gelişmesini umut eden bir gencin hikayesini anlatıyor. Farsça dilinde ve casttaki kişiler de Mashhad şehrindeki insanların şivesiyle konuşuyor. Ki bu şehir, İran’ın ikinci büyük şehri ve 2017’de İslam dünyasının Kültürel merkezi seçildi. Ama dil farklılıkları yüzünden, çevirilerde kimi zaman şive engelleri oluştu.

Soheil Sadeghi, 1989 doğumlu. Pek çok projede yer almıştır. Animasyon ve belgesel konusunda Mashhad belediyesinin kültür biriminde çalıştı.

Leave a Reply